PREDKONGRESNE RADIONICE
Mjesto održavanja: Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež, Ulica I. Kukuljevića 11, Zagreb
Datum održavanja: 17.05.2018.
Raspored radionica:
Termin |
Naziv radionice |
Voditelj/ice |
Cijena * |
9 do 17 sati |
Samoozljeđivanje adolescenata - praktične smjernice za procjenu i terapijski rad |
Dr.sc. Jasminka Marković, spec.dječje i adolescentne psihiajtrije, obiteljski terapeut, i dr.sc. Jelena Srdanović Maraš, spec. medicinske psihologije, obiteljski terapeut |
700,00 kn |
9 do 13 sati |
Mindfulness za djecu i adolescente |
doc.dr.sc. Vlatka Boričević Maršanić, subspec. dječje i adolescentne psihoterapije, Ana Kordić, prof.psiholog, mr.sc.Iva Zečević, prof. psiholog, Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež |
350,00 kn |
14 do 18 sati |
Joga u radu s djecom i mladima s teškoćama u razvoju |
Armin Hadžić, prof. dipl. psiholog, |
350,00 kn |
14 do 18 sati |
Realitetna terapija u službi mentalnog zdravlja djece - tko upravlja našom srećom |
Asja Palinić Cvitanovć, dr.med.,
spec. školske medicine,
Voditeljica Službe za školsku medicinu |
350,00 kn |
* 20% popusta na navedenu cijenu uz plaćanje kotizacije za kongres
Radionice su namijenjene stručnjacima koji se bave mladima u zdravstvenim, socijalnim ili obrazovnim ustanovama (psiholozi, pedagozi, socijalni pedagozi, socijalni radnici, defektolozi, nastavnici, odgajatelji, specijalizanti i specijalisti dječje i adolescentne psihijatrije, psihijatrije, školske medicine, obiteljske medicine, pedijatrije, medicinske sestre i tehničari).
Metodologija rada: Interaktivna predavanja, demonstracija i uvježbavanje tehnika, praktičan rad u malim grupama, diskusije u velikoj grupi
Opis radionica:
SAMOOZLJEĐIVANJE ADOLESCENATA - PRAKTIČNE SMJERNICE ZA PROCJENU I TERAPIJSKI RAD
Cilj radionice je da se polaznici upoznaju s osnovnim konceptima samoozljeđivanja te se kroz praktične primjere osposobe i osnaže u vođenju intervja s mladom osobom koja se samoozljeđuje, prepoznavanju čimbenika rizika, savjetovanja roditelja/skrbnika te primjene efikasne intervencije u tretmanu osoba koje se samopovređuju.
Posljednjih godina suočeni smo s dramatičnim porastom problema samoozljeđivanja među mladima, kako u općoj tako i u kliničkoj populaciji adolescenata. Poznavanje uzroka i različitih čimbenika koji utječu na pojavu i dugotrajnost ovih oblika ponašanja nužno je za pravovremeno prepoznavanje i pruženje tretmana.
Program radionice:
JOGA U RADU S DJECOM I MLADIMA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU
Cilj radionice je predstaviti jogu i meditaciju kao učinkovitu metodu i cjelovit pristup u prevenciji i tretmanu velikog broja mentalnih i tjelesnih poremećaja kod djece i adolescenata. Polaznici će se upoznati s najvažnijim teorijskim konceptima, istraživanjima te mogućnostima uspješne primjene u svakodnevnom radu. Kroz prikaze slučaja, demonstraciju i uvježbavanje tehnika joge i meditacije polaznici će na iskustven način povećati znanja i praktične kompetencije.
Posljednjih godina uočava se sve veći interes za intervencije iz područja joge i meditacije u prevenciji i tretmanu različitih psihičkih poremećaja te poboljšanju kvalitete života i psihičke dobrobiti. Djeca i mladi, osobito oni s teškoćama u razvoju, često su izloženi nezdravom načinu života, nedostatku kretanja i tjelesne aktivnosti, stresnim i traumatskim utjecajima. Joga i meditacija pružaju, osim pozitivnih učinaka na zdravlje i psihološku dobrobit djece i adolescenata, pomoć i stručnjacima za mentalno zdravlje u smanjenju razine stresa, sindroma sagorijevanja na poslu te povećanju kvalitete života i psihološkog funkcioniranja. Ovom radionicom polaznici će upoznati i usvojiti mogućnosti primjene tehnika joge i meditacije u svom radu s djecom i mladima s teškoćama u razvoju i psih. poremećajima, kao i u skrbi za vlastito mentalno zdravlje i dobrobit.
Program radionice:
REALITETNA TERAPIJA U SLUŽBI MENTALNOG ZDRAVLJA DJECE-TKO UPRAVLJA NAŠOM SREĆOM ?
Cilj:
Samoprocjena utjecaja na osobno zadovoljstvo u svrhu razumijevanja sretnog i nesretnog djeteta kao zatvorenih samoregulirajućih sistema
Program:
MINDFULNESS ZA DJECU I ADOLESCENTE
Cilj radionice je upoznati stručnjake s intervencijama zasnovanim na usredotočenoj svjesnosti (engl. mindfulness) za djecu i adolescente. Usredotočena svjesnost je namjerno obraćanje pozornosti prema vlastitim iskustvima (tjelesne senzacije, misli, osjećaji) ili prema okolini, u sadašnjem trenutku sa stavom prihvaćanja i neprosuđivanja. Sve je veći broj dokaza da usredotočena svjesnost ima pozitivne učinke na kognitivno, emocionalno, socijalno i školsko funkcioniranje djece i adolescenata. Na radionici će se prikazati dosadašnje spoznaje te aktualne smjernice za primjenu usredotočene svjesnosti u kliničkoj praksi i prevenciji mentalnog zdravlja djece i mladih (zdravstvo, obrazovanje, socijalna srkb).
Program radionice:
1.Prilagodba mindfulnessa za djecu i adolescente
2.Kako djeci pojasniti pojam mindfulnessa
3.Svjesnost, prihvaćanje, odgovaranje
4.Teški osjećaji, nelagoda, negativne misli
5.Povećanje sposobnosti odgovoriti, a ne reagirati
6.Rad s roditeljima
7.
Primjena mindfulnessa kod
a) Internaliziranih poremećaja
b) Eksternaliziranih poremećaja